Alvar Aalto je najoslavovanejší fínsky architekt a dizajnér, ktorý pracoval v oblasti nábytku, osvetlenia, skla a textílií. Jeho práca je charakterizovaná používaním organických foriem a prírodných materiálov v spojení s dobovými estetickými princípmi modernizmu.
Alvar Aalto vyštudoval architektúru na Helsinskej technologickej univerzite a štúdium ukončil v roku 1921. Od roku 1923 po rok 1927 mal kanceláriu v Jvaslake, neskôr v Turku od roku 1927-1933 a nakoniec v Helsinkách 1933 až po jeho smrť. V roku 1924 sa oženil s architektkou a dizajnérkou Aino Marsio, ktorá s ním spolupracovala až do svojej predčasnej smrti v roku 1949.
Medzi Aaltove najznámejšie budovy patrí Paimio Sanatorium (1929-33) a Municipal Library v Viipuri. Používanie organických foriem a prírodných materiálov v spojení s modernistickou estetikou, ktorá je zjavná vo Viipuri, sa prejavilo aj v jeho dizajne pre fínsky pavilón pre svetovú výstavu v New Yorku (1939/40). Pavilón mal výrazný podiel na jeho reputácii v Spojených štátoch. Po vojne bol vymenovaný za profesora architektúry na MIT (Massachussets Institute of Technology – 1946/8) a v roku 1949 vyhral súťaž za návrh centra dediny Säynätsälo, jedného z svojich najvýznamnejších projektov.
Od polovice 20-tych rokov 20. storočia, spolu s mnohými inými avantgardnými dizajnérmi v Nemecku, Francúzsku a v iných krajinách Aalto navrhoval rúrkovitý oceľový nábytok. Jeho renomé sa však spája s používaním lisovanej preglejky, s ktorou začal experimentovať v roku 1929, keď úzko spolupracoval s Ottom Korhonenom, vedúcim továrne v Huonekaluja Rakennustyotehdas.
Svoj talent naplno prejavil v rozvinutí organických foriem pri kresle Paimio (1930-33) a pri ohýbanej stoličke, ktorá sa dala stohovať (1933) pre knižnicu Viipuri. Kreslo bolo pôvodne navrhnuté pre Paimio Sanatorium. Spája v sebe tečúcu organickú formu, zvinutý tvar preglejky a funkcionalizmus – môže byť ľahko umývateľné a prenášateľné, čím plne slúži svojmu účelu.
Bol známy aj kvôli svojim návrhom výrobkov zo skla, v tejto oblasti vyhral niekoľko súťaží, môžme spomenúť súpravu stohovateľných váz Riihimaki Flower (1932) a vázy Savoy (1936), ktoré vyrába Iittala.
zdroj: wikipedia
{loadposition bottom}
{fcomment}