dieter rams desat principov dobreho dizajnu bamdesign

Desať princípov dobrého dizajnu podľa Dietera Ramsa

V 70-tych rokoch minulého storočia bol Dieter Rams, významný nemecký dizajnér, čoraz viac znepokojený tým, ako sa vyvíjal svet okolo neho. Sám ho nazval „nepreniknuteľným zmätkom foriem, farieb a zvukov“. Vedomý si toho, že on sám môže významne ovplyvniť tento stav, položil si dôležitú otázku: je môj dizajn dobrým dizajnom?

Keďže „dobrý dizajn“ sa nedá jednoznačne odmerať, stanovil Rams 10 princípov, ktorými by sa dobrý dizajn mal riadiť (niekedy sa im hovorí aj 10 prikázaní).

1. Dobrý dizajn je inovatívny

Inovácie nie sú v žiadnom prípade vyčerpané. Technologický vývoj vždy ponúka nové možnosti pre inovatívny dizajn. Ten sa ale vždy rozvíja súčasne s inovatívnou technológiou, nikdy nie sám o sebe.

2. Dobrý dizajn vytvára užitočné produkty

Produkty kupujeme, aby sme ich používali. Musia plniť určité kritériá, nielen funkčné, ale tiež psychologické a estetické. Dobrý dizajn je založený na užitočnosti produktu a ignoruje všetko, čo by mohlo jeho užitočnosť znížiť.

dieter rams desat principov dobreho dizajnu bamdesign

3. Dobrý dizajn je estetický

Estetická kvalita produktu ide ruka v ruke s jeho užitočnosťou. Produkty, ktoré používame každý deň, vplývajú na nás a naše blaho. Len kvalitne spracované predmety môžu byť krásne.

4. Dobrý dizajn uľahčuje pochopenie produktu

Dobrý dizajn popisuje štruktúru produktu. Ešte lepšie je, ak sám produkt napovie, na čo slúži. No úplne najlepšie je, ak je použie na prvý pohľad jasné a jednoznačné.

dieter rams desat principov dobreho dizajnu bamdesign

5. Dobrý dizajn je nevtieravý

Produkty spĺňajúce účel sú ako nástroje. Nie sú dekoratívnymi predmetmi ani objektmi umeleckými. Ich dizajn by preto mal byť neutrálny a zdržanlivý, aby ponechal priestor na vyjadrenie používateľa.

6. Dobrý dizajn je úprimný

Dizajn by nemal robiť produkt inovatívnejším, silnejším alebo hodnotnejším než v skutočnosti je. Nepokúša sa manipulovať konzumentom sľubmi, ktoré nemôže dodržať.

dieter rams desat principov dobreho dizajnu bamdesign

7. Dobrý dizajn je trvácny

Vyhýba sa móde a preto sa nikdy nestane staromódnym. Oproti trendovému dizajnu vydrží mnoho rokov – hoci aj v dnešnej „spoločnosti na jedno použitie“.

8. Dobrý dizajn je dôkladný do posledného detailu

Nič nesmie byť svojvoľné alebo ponechané na náhodu. Starostlivosť a precíznosť v procese dizajnu sú cestou na preukázanie rešpektu používateľovi.

dieter rams desat principov dobreho dizajnu bamdesign

9. Dobrý dizajn je ohľaduplný k prírode

Dobrý dizajn významne prispieva k ochrane životného prostredia. Šetrí zdroje a minimalizuje fyzické a vizuálne znečistenie počas celého životného cyklu produktu.

10. Dobrý dizajn je tak málo dizajnu ako sa dá

Menej ale lepšie – dobrý dizajn sa koncentruje na najpodstatnejšie aspekty a nezaťažuje produkt nepodstatnými prvkami. Späť k čistote, späť k jednoduchosti.

dieter rams desat principov dobreho dizajnu bamdesign

zdroj: vitsoe

{loadposition bottom}


Pridaj komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.