daad 2013 bamdesign

Dni architektúry a dizajnu 2013 (DAAD)

Len včera sme vás pozývali na Urban Market (spring edition) a dnes na poslednú chvíľu stíhame pozvať vás na Dni architektúry a dizajnu 2013, ktoré sa uskutočnia najskôr v Košiciach od 22. mája (preto tá posledná chvíľa) do 26. mája 2013 a v Bratislave od 28. mája do 2. júna 2013.

Viac informácií o tohoročnom DAAD 2013 v tlačovej správe:

DAAD_ Dni architektúry a dizajnu 2013 alebo Bratislava a Košice v znamení dobrej architektúry a dizajnu

Exkluzívna ochutnávka architektúry a dizajnu je opäť tu!

V dňoch 22. – 27. mája 2013 v Košiciach a 28.mája – 02. júna 2013 v Bratislave uskutoční už štvrtý ročník festivalu DAAD – Dni architektúry a dizajnu.

Tím organizátorov /architekti Tatiana Kollarová a Štefan Polakovič/ pripravili program tohto ročníka festivalu, počas ktorého prebehne množstvo dobrých podujatí súvisiacich s architektúrou a dizajnom.

DAAD 2013 sa koná pod záštitou primátora mesta Bratislavy Milana Ftáčnika , starostky Starého Mesta Bratislava Táni Rosovej, primátora mesta Košíc Richarda Rašiho a ministra kultúry SR Mareka Maďariča v spolupráci so Zväzom stavebných podnikateľov Slovenska /ZSPS/, Slovenskou komorou architektov /SKA/, Spolkom architektov Slovenska /SAS/, Slovenským centrom dizajnu /SCD/, a školami VŠVU, FA STU, TUFU.

Hlavným podujatím DAAD bude prehliadka architektonickej tvorby a dizajnu, architektov a architektonických ateliérov, prezentácia developerských projektov v Bratislave. Prezentácia jednotlivých odvetví sa stane súčasťou mesta Bratislavy a celé mesto tak začne žiť architektúrou a dizajnom.

Primaciálny palác, ktorý patrí k najkrajším klasicistickým stavbám Bratislavy, jeho reprezentačné a galerijné priestory budú hostiteľom špeciálnej expozície venované téme dizajnu, architektúry a jedinečnosti v dnešnom svete. Vo výnimočných sálach nájdete prezentácie projektov dizajnérskych štúdii a firiem z oblasti životného štýlu, ktoré do nášho života prinášajú pocit jedinečnosti a vzácnosti. Dizajnsuperštúdio je výberová medzinárodná prehliadka súčasného dizajnu nábytku, bytových doplnkov, úžitkového umenia, svietidiel, módy a šperku.

V Bratislave budú predstavené inšpiratívne architektonické a dizajnérske zoskupenia z Londýna, Lisabonu Gentu a Atén, laureáti mnohých ocenení na západnej scéne.

Najnovšie trendy v oblasti architektúry a dizajnu predstavia v hlavnom programe DAAD 2013 títo hostia:

22. mája 2013 – Košice – česko – austrálsky krajinný architekt VLADIMÍR SITTA

rakúsky architekt, dizajnér, umelec IVAN REDI /ORTLOS/ _ www.ivanredi.com

28. mája 2013 – Bratislava – britskí fashion dizajnéri JYLLE NAVARRO / BIB&BRACE/ _ www.jyllenavarro.co.uk a DOVILIA VISOCKAITE _ www.dovilevisockaite.com 

29. mája 2013 – Bratislava – portugalský architekt AIRES MARTEUS _ www.airesmateus.com
30. mája 2013 – Bratislava – belgický architektonický team DVVT _ www.architectendvvt.com
31. mája 2013 – Bratislava – grécke architektonický team POINT SUPREME _ www.pointsupreme.com
v rámci podujatia CLUBOVKA _ www.clubovka.sk

Súčasťou hlavného programu je Dizanštúdio – výberová inštalácia medzinárodného dizajnu, ktorá sa uskutoční v galérii Primaciálneho Paláca mesta Bratislava. V Bratislave a v Košiciach budú prebiehať sprievodné podujatia ako USE THE CITY, PECHA KUCHA KE, Národna cena za dizajn, BRATISLOVA, PARTERGALLERY, DESIGN WALKS, URBAN MARKET, VÝSTAVA 10+10 brazilskí architekti a pod.

Sprievodné akcie ako otvorené architektonické ateliéry, výstavy, inštalácie, besedy, semináre, tvorivé workshopy, filmy o architektúre sa budú konať na rôznych miestach v Bratislave a v Košiciach.

Na predchádzajúce ročníky DAAD 2010, DAAD 2011 a DAAD 2012 prijali pozvanie hviezdy svetového formátu dizajnér JAIME HAYON /Španielsko/, EDOUARD FRANCOIS /Francúzsko/, fashion designer NASIR MAZHAR / Anglicko /, architekt HANSPETER OESTER / Švajčiarsko /, LAN / Francúzsko /, ECDM / Francúzsko /, TANJA BUIJS / Holandsko /, CERO 9 / Španielsko /, taliansky architekt – dizajnér FABIO NOVEMBRE, amsterdamský architekt BJARNE MASTENBROEK z ateliéru SeArch, holandský krajinný architekt PIET OUDOLF, marseillský enfent terrible architektúry RUDY RICCIOTTI a mnohí ďalší.

Úlohou DAAD je komplexne podporiť ďalší urbanistický rozvoj Bratislavy a Slovenska, propagovať architektúru, konfrontovať ju so svetovou, napomáhať k všeobecnému zvyšovaniu kultúrneho povedomia verejnosti, zoznamovať verejnosť s víziami budúceho vývoja v architektúre a dizajne.

Organizátori chcú opäť pretaviť nespornú energiu architektov, dizajnérov, fotografov, umelcov, módnych tvorcov, grafikov, hudobníkov… tak, aby sa z nej mohol nadýchať každý milovník výbornej architektúry, dobrého dizajnu a kultúry ako takej. 

Architektúra aj dizajn sú zhmotnená inšpirácia, no festival DAAD prinesie aj to nehmotné – motiváciu, dobrú náladu, radosť, energiu ísť za novými spojeniami.

DAAD vzrušuje, inšpiruje, vzdeláva, informuje a baví.

DAAD nadväzuje na podujatie CLUBOVKA, ktorá vznikla v roku 2002 a ktorá v roku 2007 získala cenu Prof. MARTINA KUSÉHO za sústavnú a úspešnú osvetovú a popularizačnú činnosť v oblasti architektúry a dizajnu. Počas desiatich rokov priniesla CLUBOVKA na slovenskú scénu vyše 70 osobností svetovej architektúry a dizajnu. 

Partnerstvom vo festivale sa stávate súčasťou programu a propagácie súčasnej slovenskej architektúry, stavebnej činnosti, dizajnu a tiež spoločenského diania v týchto odvetviach.

zdroj: daad.sk

{loadposition bottom}


Pridaj komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.